Håbo kommun logo
Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommun logo

Här lever och arbetar vi i en attraktiv miljö med Mälarens vatten och naturen nära inpå oss.

2015-12-17
Rubrik
Ingress
Läs mer här
phone
Information
0171-525 00
Pil ner

Kontakta Håbo

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Ekonomienheten

Arbetsuppgifter

Ekonomienheten ger kvalificerat stöd till kommunstyrelsen och övriga förvaltningar i ekonomifrågor. Den löpande verksamheten innefattar bland annat in- och utbetalningar, fakturering, kravverksamhet samt systemansvar för kommunens ekonomisystem.

  • Redovisning
  • Budgetarbete
  • Bokslut/årsredovisning
  • Årsredovisning för sociala samfonden och skolsamfonden
  • Hantering och upphandling av kommunens lån
  • Kundfakturering och kravhantering
  • Leverantörsbetalningar
  • In- och utbetalningar

Ekonomienhetens personal: 

Ekonomichef 
Vipul Vithlani
Telefon: 0171 - 527 16
E-post: vipul.vithlani@habo.se

Verksamhetsekonomer
Carin Homann - övergripande ekonomi och Kommunstyrelsen
Telefon: 0171 - 528 05
E-post: carin.homann@habo.se

Annelie Högsund - Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0171 - 525 31
E-post: annelie.hogsund@habo.se

Emma Fahlström - Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0171-525 97
E-post:emma.fahlstrom@habo.se

Karin Johansson - Barn- och utbildningsförvaltningen och Socialförvaltningen (socialnämnden)
Telefon: 0171 - 526 14
E-post: karin.johansson@habo.se

Marie Lindeberg - Socialförvaltningen (vård- och omsorgsnämnden och överförmyndarnämnden)
Telefon: 0171 - 527 12
E-post: marie.lindeberg@habo.se

Mats Ehrning - Kommynstyrelsen (tekniska avdelningen) och Bygg- och miljöförvaltningen
Telefon: 0171 - 526 16
E-post: mats.ehrning@habo.se

Redovisningsansvarig
Susanne Ketterman
Telefon: 0171 - 527 69
E-post: susanne.ketterman@habo.se

Ekonom kundreskontra
Shanta Bylund
Telefon: 0171 - 525 05
e-post: shanta.bylund@habo.se

Ekonomiadministratör kassan
Carina Bellrud
Telefon: 0171 - 525 14
E-post: carina.bellrud@habo.se

Ekonomiadministratör leverantörsreskontra
Susanne Lidö
Telefon: 0171 - 527 14
E-post: susanne.lido@habo.se

Sidansvarig: Kommunstyrelsen

2017-09-28

Kommun och politk

Klicka för support
Stäng supportfönster