org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Torget utanför Håbo bibliotek

foto: Includi
Torget utanför Fridegårdsghuset ska få nytt utseende och funktion. Här skapas plats för möten, gemenskap, kultur och konst. Det blir också en naturlig förlängning av verksamheterna i Fridegårdshuset.
Aktuellt
Projekteringen av torget är i stort sett klar. När kalkylen är framtagen kommer ett entreprenadavtal att tecknas. Arbetet beräknas starta under maj 2026 och pågå till sen höst.
Torget
Den nuvarande utemiljön ska moderniseras och utvecklas. Det ska bli en mötesplats för social samvaro, aktiviteter och lek. Här planeras bland anant en pergola, sittplatser, spelbord och en scen. Det blir också en plats för vattenlek för barn. Den befintliga alen och eken kommer att bevaras.
Bakgrund
Torget, som idag sällan används, ska utvecklas för att bli en attraktiv och levande mötesplats.
Torget är en del av Gröna stråket som är en utveckling av centrumområdet. Gröna stråket ska utvecklas mellan pendeltågsstationen och Gröna dalen. Läs mer om Gröna stråket.
En utredning har gjorts för att ta fram en design. Den grundar sig på önskemål och behov som har samlats in och analyserats. genom workshops med olika grupper i kommunen. Se presentation av designförslaget. pdf, 15 MB.
Observera att det är ett förslag, inte det exakta genomförandet.
Illustrationsplan
I illustrationsplanen ser du en tecknad beskrivning av vad som planeras att byggas.
Klicka här eller på bilden för PDF för illustration i större format pdf, 2.1 MB.
Beslut
Projektet fick startbesked från kultur- och fritidsnämnden hösten 2022. I budgetprocessen antog politiken ett beslut om resurser för utbyggnad av torget.
Tider
Utbyggnaden av torget kommer att starta i maj 2026. Torget beräknas vara klart under senhösten samma år.
Frågor och svar
Vad kostar projektet?
Beslutade investeringsmedel är 20 miljoner kronor.
När är projektet klart?
Torget förväntas vara klart senhösten 2026.
Varför byggs inte biblioteket om?
Det finns begränsade resurser och politiken har därför valt att prioritera upprustning av torg istället för att bygga om biblioteket i nuläget.
Påverkas studenten och Håbo festdag av torgets anläggningsarbeten?
I produktionsplaneringen tar vi hänsyn till studentutspringet på Fridegårdsgymnasiet och Håbo festdag för att det ska påverka så lite som möjligt. Viss påverkan kommer arbetet att få.
Dela:
Sidansvarig:
Translate

Lyssna

Skriv ut