Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.

Här lever och arbetar vi i en attraktiv miljö med Mälarens vatten och naturen nära inpå oss.

org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

Lyssna på sidan Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Ekonomifunktioner

Ekonomienheten ger kvalificerat stöd till kommunstyrelsen och övriga förvaltningar i ekonomifrågor. Den löpande verksamheten innefattar bland annat in- och utbetalningar, fakturering, kravverksamhet samt systemansvar för kommunens ekonomisystem.

  • Redovisning
  • Budgetarbete
  • Bokslut/årsredovisning
  • Årsredovisning för sociala samfonden och skolsamfonden
  • Hantering och upphandling av kommunens lån
  • Kundfakturering och kravhantering
  • Leverantörsbetalningar
  • In- och utbetalningar

Ekonomienhetens personal

Ekonomichef
Vipul Vithlani
Telefon: 0171 - 527 16
E-post: vipul.vithlani@habo.se

Verksamhetsekonomer
Carin Homann - övergripande ekonomi och Kommunstyrelsen
Telefon: 0171 - 528 05
E-post: carin.homann@habo.se

Therese Sjöblom - Tekniska förvaltningen (tekniska nämnden)
Telefon: 0171 - 526 16
E-post: therese.sjoblom@habo.se

Susanne Johansson Hedström - Barn- och utbildningsförvaltningen
Telefon: 0171-527 12
E-post: susanne.johansson-hedstrom@habo.se

Karin Johansson - Socialförvaltningen (socialnämnden), Bygg- och miljöförvaltningen (bygg- och miljönämnd) och Kultur- och fritidsförvaltningen (kultur- och fritidsnämnden)
Telefon: 0171 - 526 14
E-post: karin.johansson@habo.se

Emma Fahlström - Socialförvaltningen (vård- och omsorgsnämnden och överförmyndarnämnden)
Telefon: 0171 - 525 97
E-post: emma.fahlstrom@habo.se

Redovisningsansvarig
Susanne Ketterman
Telefon: 0171 - 527 69
E-post: susanne.ketterman@habo.se

Ekonom kundreskontra
Shanta Bylund
Telefon: 0171 - 525 05
e-post: shanta.bylund@habo.se

Ekonomiadministratör kassan
Carina Bellrud
Telefon: 0171 - 525 14
E-post: carina.bellrud@habo.se

Ekonomiadministratör leverantörsreskontra
Malin Johansson
Telefon: 0171 - 525 09
E-post: malin.johansson@habo.se

Sidansvarig: Emma Fahlström

2019-11-12

Kommun och politk

Klicka för support
Stäng supportfönster