Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
 Lyssna

Hemtjänst inom kommunen

Behöver du hjälp i hemmet kan du beviljas stödinsatser för sådant som du inte klarar på egen hand. Håbo kommuns hemtjänst kallas för kärnhuset.

Du är välkommen att kontakta våra biståndshandläggare för att ansöka om hemtjänst. Du hittar kontaktuppgifterna längst ner på den här sidan.

Kommunen ansvarar för avgifterna som fastställs av kommunfullmäktige. Våra biståndshandläggare berättar gärna mer om du har frågor.

Kundval ger dig som privata företag möjlighet att bli utförare inom hemtjänsten.

Kundval innebär att kommunen erbjuder privata företag möjlighet att godkännas som utförare av hemtjänst. Valfrihetssystemet öppnar dörrarna för både små, stora och nya företag och ger den enskilde individen möjlighet att välja mellan kommunen eller ett privat företag som godkänts av kommunen som utförare av insatserna.

Mer om hur ditt företag kan bli utförare inom hemtjänsten

Kontakt och ansökan

För mer information, kontakta kommunens biståndshandläggare.

Telefontid måndag, onsdag, torsdag och fredag, klockan 8:30 - 9:30.

Telefon: 0171-525 00
E-post: socialnamnden@habo.se

Kundtjänst
Telefon: 0171-66 21 77

Vänligen observera att vår kundtjänsttelefon bara är till för dig som brukare och anhörig.

Enhetschef
Diana Arzt
E-post: diana.arzt@habo.se

Blå grupp
Telefon: 0171-66 21 39 alternativt 076-025 05 89

Gul och röd grupp
Telefon: 0171-66 21 40 alternativt 070-147 15 34

Grön grupp
Telefon: 0171-525 01 alternativt 073-022 92 63

Samordnare:

Blå grupp
Shiva Paryab
Telefon: 0171-66 21 67 alternativt 073-315 46 38
E-post: shiva.paryab@habo.se

Röd grupp
Alexandra Van Leeuwen
Telefon: 0171-66 21 55 alternativt 072-962 56 81
E-post: alexandra.van.leeuwen@habo.se

Gul grupp
Emelie Andersson
Telefon: 0171-66 21 97 alternativt 070-822 85 97
E-post: emelie.andersson@habo.se

Grön grupp
Johanna Hellberg
Telefon: 0171-66 21 71 alternativt 072-962 57 54
E-post: johanna.hellberg@habo.se

Trygghetslarm
Anna Wiik
Telefon: 0171-528 11 alternativt 070-213 11 60
E-post: anna.wiik@habo.se

Sidansvarig: Socialförvaltningen

Klicka för support
Stäng supportfönster