Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
 Lyssna

Publiceringsdatum:

Information gällande kontakt med hemtjänsten

Den kommunala hemtjänsten har fördubblats i antal brukare sedan i april, vilket medför ett ökat bemanningsbehov.

Vi har på kort tid rekryterat många nya medarbetare inom hemtjänsten och det arbetet fortsätter. Vi söker både undersköterskor som ska arbeta tillsvidare samt sommarvikarier. Vi har även anlitat ett bemanningsföretag tills dess att alla nyrekryterade medarbetare är på plats.

I nuläget upplever vi därför ökade utmaningar för verksamheten och vi arbetar intensivt för att kontinuerligt kvalitetssäkra våra insatser. Kontakten med dig som brukare och anhörig är en viktig del i vårt kvalitetsarbete.

Ökad tillgänglighet

För att ytterligare öka vår tillgänglighet för dig som brukare och anhörig startar vi därför idag den 17 juni upp ett nytt telefonnummer, där du kan nå hemtjänsten under alla dagar i veckan.

Telefon: 0171-66 21 77

Telefontid: Måndag till söndag, klockan 07.00 - 12.00 och 12.30 - 16.00.

Ordinarie kontaktvägar

Du kan som vanligt även använda hemtjänstens ordinarie telefonnummer och e-postadresser om du önskar få kontakt, precis som tidigare. Du hittar kontaktuppgifterna här nedan.

Kontakt - Röd och Blå grupp

Elin Salemark, enhetschef
Telefon: 0171-66 21 40
E-post: elin.salemark@habo.se

Shiva Paryab, samordnare
Telefon: 0171-66 21 67
E-post: shiva.paryab@habo.se

Gul och Grön grupp

Helene Johansson, enhetschef
Telefon: 0171-525 01
E-post: helene.johansson@habo.se

Grön: Kristin Petersson, samordnare

Telefon: 0171-526 21
E-post: kristin.petersson@habo.se

Gul: Alexandra Van Leeuwen, samordnare
Telefon: 0171-66 21 55
E-post: alexandra.van.leeuwen@habo.se

Diana Arzt, enhetschef (konsult)
Telefon: 0171-66 21 39
E-post: diana.arzt@habo.se

Trygghetslarm

Anna Wiik, samordnare
Telefon: 0171-528 11
E-post: anna.wiik@habo.se

Sidansvarig: Socialförvaltningen

 

Klicka för support
Stäng supportfönster