org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Ny förvaltningschef med hjärtat i det kommunala uppdraget

Fredrik Westin, förvaltningschef vård- och omsorgsförvaltningen i Håbo kommun. Foto: Håbo kommun
Vård- och omsorgsförvaltningen har sedan december ny förvaltningschef. Han heter Fredrik Westin och har lång chefserfarenhet från Ånge, Sundsvall och Nordanstigs kommuner. Det är det kommunala uppdraget hans hjärta klappar för, något som vuxit fram genom åren, och där vård och omsorg ligger extra nära.
Fredrik Westins kommunala chefsbana startade i Ånge kommun för över 20 år sedan. Egentligen var det inte hans mening, att jobba i en kommun, när han först utbildade sig och påbörjade en internationell business-karriär. Men, sedan dess har han hunnit vara kommunal HR-chef, socialchef, personalchef, kommunchef och utbildningssamordnare inom suicidprevention. Däremellan har han bland annat hållit hundratals föreläsningar om livet som NPF-förälder.
Vi påverkar samhällskroppen
”Det är just det här som gör att jag älskar att arbeta inom den här verksamheten. Att ha jobbat inom det sociala, det kommer innanför huden, och nu omsorg och LSS ligger väldigt nära mig. Vi stagar upp resurser för andra människor. Det är inte vi och dom. Som kommunanställda är vi en förlängning av samhället och vi ska se till att vi hjälper de som har bristande resurser. Det vi gör här påverkar samhällskroppen.”
Lära känna
Nu ser han fram emot att lära känna alla verksamheter, har ambitionen att vara en synlig, nå fram, ta emot och framför allt förmedla ett lugn, Vi ska hitta stabilitet, riktning, takt och prioritera. Det finns massor av utmaningar, men vi ska göra saker i rätt ordning och enligt den ordning som vi har bestämt
, säger han.
Det är med lätta steg Fredrik går till sitt nya jobb som förvaltningschef för vård och omsorg, men inte för att han är ny, poängterar han, mest för att han känner att han hamnat rätt och är uppriktigt glad över sina närmaste medarbetare som han nu lär känna. Vilket kompetent gäng det är. De kan verkligen det här. De har jobbat många år och sett mycket. Jag är jätteimponerad
, tillägger han med glatt eftertryck och påpekar att det inte är något kommunalgrått han möts av i Håbo, utan snarare ett färgsprakande gäng, fulla av kraft.
Dela:
Sidansvarig: Socialförvaltningen
Translate

Skriv ut
Lyssna