Vill du till Habo eller Håbo?
Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webb.
Vill du till Habo eller Håbo?
Här lever och arbetar vi i en attraktiv miljö med Mälarens vatten och naturen nära inpå oss.
Kontakta Håbo kommun
Kontaktuppgifter
Telefon: 0171-525 00
E-postadress: kommun@habo.se
Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta
Vi erbjuder barnomsorg på obekväm arbetstid på avdelningen Nattugglan på förskolan Nybygget. Nattugglan har öppet kvällar, nätter och helger för barn i åldern 1-13 år, och ligger på Dalvägen i centrala Bålsta.
Både ensamstående och sammanboende vårdnadshavare/föräldrar kan ansöka om barnomsorg på obekväm arbetstid. Sammanboende föräldrar behöver inte vara gifta eller ha barn tillsammans, men båda måste ha obekväm arbetstid för att kunna söka.
Barnet ska i första hand vara inskriven dagtid på Nybygget. Du kan ansöka om en plats på Nattugglan även om ditt barn inte är inskrivet där på dagtid. Om ditt barn går på en annan förskola måste du själv se till att ditt barn hämtas och lämnas mellan förskolorna.
Barn som går på fritidshem åker taxi till och från Nattugglan, kommunen ansvarar för taxiresorna.
Avgiften för omsorg på obekväm arbetstid ingår i maxtaxan för barnomsorg. Om ditt barn är placerat i förskola, fritidshem eller annan pedagogisk omsorg blir avgiften aldrig högre än maxtaxan. Här kan du läsa mer om maxtaxa för förskola och fritidshem.
Om du vill att ditt barn ska ha en plats på Nattugglan måste du ansöka om en plats. Använd blanketten Ansökan om omsorg på obekväm tid, du hittar den även under Relaterad information.
Du hittar svar på våra vanligaste frågor i vår FAQ. Du kan även ringa kontaktcenter på telefonnummer 0171-525 00 eller mejla till barn.utbildning@habo.se.
Sidansvarig: Barn- och utbildningsförvaltningen
2019-02-20
Utbildning och barnomsorg
Hej, behöver du hjälp?
Öppet:
mån-tors 8:00-16:45
fre 08:00-15:00
helger stängt
Mejla oss
Chatten är stängd
Våra öppettider är:
måndag-torsdag: 08:00-16:45
fredag: 08:00-15:00
Dag för helgdag: 08:00-12:00
Helger stängt