Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.

Här lever och arbetar vi i en attraktiv miljö med Mälarens vatten och naturen nära inpå oss.

org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

 Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Hej Tyskland, Grekland, Spanien, Bulgarien, Italien, Nederländerna & Finland!

Den 26 september får Fridegårdsgymnasiet studiebesök av lärarkollegor från Tyskland, Grekland, Spanien, Bulgarien, Italien, Nederländerna och Finland. Besöket sker i samarbete med utbytesprojekt Erasmus och syftet är att de ska lära sig mer om den svenska skolan.

På internationella språkdagen den 26 september får Fridegårdsgymnasiet besök av 28 lärarkollegor från Tyskland, Grekland, Spanien, Bulgarien, Italien, Nederländerna och Finland.

–Det är jätteroligt och spännande att få besök av lärare från sju olika länder. Vår skola är utvald som besöksmål för att vi har kommit en bra bit på väg i användandet av datorn som pedagogiskt verktyg i skolan. Det är lätt att bli lite hemmablind i vardagen och det är nyttigt att se vår skola genom andras ögon. Genom att träffa lärare från andra länder har vi också möjlighet att samarbeta och dela erfarenheter med varandra. Förhoppningsvis blir besöket lika roligt som lärorikt, säger Marianne Gahlin som är språklärare i engelska och spanska.

Lär om den svenska skolan

Besökarna få bland annat ta del av presentationer, rundvandring i skolan och lektionsbesök. Studiebesöket är en del av ett EU-samarbete ett så kallat Erasmus-projekt, och syftet är att de få mer kunskap om hur den svenska skolan fungerar.

Sidansvarig: Barn- och utbildningsförvaltningen

Klicka för support
Stäng supportfönster