Close translate window Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Håbo website in other languages
Håbo kommuns logotyp. Länk till startsidan.
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Läs mer här
phone
Information
org.mozilla.javascript.Undefined@0
Pil ner

Kontakta Håbo

 Lyssna

Kontakta Håbo kommun

Kontaktuppgifter

Telefon: 0171-525 00

E-postadress: kommun@habo.se

Håbo kommunhus
Centrumleden 1
746 80 Bålsta

Specialpedagogisk profil på Introduktionsprogrammen

På Introduktionsprogrammen - IM kan ungdomar läsa ämnen från grundskolan som de saknar betyg i så att de kan söka till gymnasiet, eller lära sig det svenska språket. På Fridegårdsgymnasiet har IM en specialpedagogisk profil som passar extra bra för elever som behöver mycket stöd i skolan.

Jenny Bjerkered och Eva Sandström som är programutvecklare och lärare på IM berättar:
– Hos oss kan ungdomar läsa ämnen från grundskolan som de saknar betyg i så att de kan söka till gymnasiet, eller lära sig det svenska språket. Vi erbjuder svenska, engelska, matte, alla fyra So-ämnen, alla tre No-ämnen, teknik, bild och idrott. Våra elever får träna på att ta ansvar och vi arbetar mycket med att motivera och lyfta det som är bra.

På Fridegårdsgymnasiet har IM en specialpedagogisk profil

Den specialpedagogiska profilen passar extra bra för elever som behöver mycket stöd i skolan. Här arbetar elevassistenter, studiehandledare, lärare och speciallärare som hjälper och stöttar eleverna. De anpassar också arbetet i skolan för att underlätta för eleverna.
– Vi försöker avlasta arbetsminnet så mycket vi kan. Bland annat genom förutsägbarhet, rutiner och tydlighet. Det kan exempelvis vara att ämnen får bestämda färger i schemat, extra tydliga arbetsinstruktioner i klassrummet, att skoldagen börjar och slutar samma tid varje dag och att lektioner hålls i samma klassrum varje gång. Det är något som underlättar väldigt mycket för många av våra elever.

Här kan du läsa mer om Introduktionsprogrammen.

Sidansvarig: Barn- och utbildningsförvaltningen

Klicka för support
Stäng supportfönster